Antykoncepcja awaryjna–7 najczęstszych pytań
Bez pośpiechu, dyskretnie i profesjonalnie – jeżeli potrzebujesz recepty na tabletkę dzień po, znajdujesz się w odpowiednim miejscu. Szybka e-recepta to miejsce, w którym konsultacje lekarskie są dostępne 24 godziny na dobę, bez względu na dzień tygodnia.
Tabletka dzień po – e-recepta
Escapelle i EllaOne to dwie metody antykoncepcji awaryjnej dostępne na receptę, którą możesz uzyskać po konsultacji z jednym z naszych lekarzy. Tabletki
antykoncepcji po należy zażyć możliwie jak najszybciej – najlepiej od razu po
odbytym niezabezpieczonym stosunku. Dlaczego? Skuteczność preparatów w dużej mierze zależy od czasu ich przyjęcia – najwyższa skuteczność przypada na pierwsze 12 godzin.
Escapelle i EllaOne – różnice
Tabletek Escapelle i EllaOne nie należy traktować równorzędnie. Podstawowa różnica to skuteczność preparatów. Podczas gdy tabletkę EllaOne można przyjąć najpóźniej w 5 dobie od niezabezpieczonego stosunku, tabletkę Escapelle należy przyjąć nie później niż w 3 dobie od współżycia. W takich sytuacjach liczy się szybkie i zdecydowane działanie – właśnie dlatego realizujemy e-receptę na tabletkę „dzień po” i wystawiamy ją w 10-15 minut od zgłoszenia potrzeby konsultacji. Jesteśmy tu dla Was.
Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami, związanymi ze stosowaniem preparatów takich jak Escapelle czy EllaOne – potocznie nazywanymi tabletką „po”, czy też antykoncepcją awaryjną.
-
Jak stosować preparat antykoncepcji po?
Tabletkę preparatu Escapelle czy też EllaOne należy zażyć niezwłocznie po odbytym niezabezpieczonym stosunku. Im dłużej odwlekamy z przyjęciem leku tym szanse na skuteczność spadają. Stwierdzono, że największa skuteczność działania występuje w pierwszych 12 godzinach. W przypadku wystąpienia wymiotów do 3 godzin od zażycia leku należy natychmiast przyjąć jeszcze jedną dawkę.
Czas
Preparaty Escapelle i Ellaone to dwa różne związki hormonalne, o odmiennych mechanizmach działania, a więc będą różniły się dynamiką oraz czasem w jaki można je podać aby nie doszło do owulacji i zapłodnienia. Tabletka „po” zachowuje najwyższą skuteczność przez pierwsze 12 godzin od stosunku. Każda kolejna godzina obniża jej skuteczność. Tabletkę EllaOne należy przyjąć najpóźniej w 5 dobie od niezabezpieczonego stosunku, Escapelle natomiast nie później niż w 3 dobie. Nie ma znaczenia w jakim momencie cyklu miesiączkowego jesteś, można zażyć na każdym etapie .Ważne jest aby w jednym cyklu przyjąć tylko jeden raz lek. Są to w jednorazowej dawce duże ilości hormonów.
Przeciwwskazania
Uczulenia na jakikolwiek składnik leku, a także w czasie ciąży nie wolno stosować tabletki „po”. -
Czy antykoncepcja „po” może powodować niepłodność bądź poronienia w przyszłości?
Nie stwierdzono aby antykoncepcja awaryjna spowodowała niepłodność, a także nie zaobserwowano wzrostu ilości poronień w grupie pacjentek stosujących tabletkę „po”. Działanie antykoncepcji awaryjnej to przede wszystkim opóźnienie owulacji. Oznacza to, że istnieje możliwość zajścia w ciążę nawet w tym samym cyklu, w którym została użyta. U części kobiet zaobserwowano brak okresu po zastosowaniu tabletki po. Jest to zupełnie normalna sytuacja i miesiączka powinna się pojawić. W sytuacji zatrzymania miesiączki należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem celem diagnostyki ewentualnej ciąży. Natomiast jeśli zajdą trudności w zajściu w ciążę to należy wdrożyć diagnostykę leczenia niepłodności.
-
Czy tabletka awaryjna może powodować jakiekolwiek inne dodatkowe dolegliwości ?
Tak, jest bardzo dużo rozmaitych objawów niepożądanych, do których zaliczyć należy:
• Obniżenie nastroju,
• Mdłości
• Bóle i zawrót głowy
• Wymioty
• Skurcze mięśni
• Nadmierne krwawienie miesiączkowe
• Krwawienie międzymiesiączkowe
• Zaburzenia apetytu,
• Depresja
• Bezsenność
• Zaburzenia libido
• Trądzik
• Bóle piersi i narządów płciowych
• Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
• Świąd i wydzielina z pochwy
W przypadku nasilonych krwawień, po spożyciu leku należy zgłosić się do izby przyjęć ginekologicznej. -
Który lek wybrać Escapelle czy EllaOne ? Który jest bardziej skuteczny ?
Nie jest istotny lek, który wybierzemy jeśli decyzja o podjęciu działań antykoncepcyjnych nastąpi od razu, czyli w ciągu 12 godzin. Natomiast jeśli dojdzie do opóźnienia przyjęcia leku o więcej niż 24 h preferowanym jest przyjęcie Ella One, który można zażyć nawet do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku.
-
Czy można stosować tabletkę po łącznie z innymi lekami ?
Escapelle czy EllaOne są dość bezpiecznymi lekami, natomiast w każdej sytuacji powinno się poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, oraz o wszystkich chorobach towarzyszących szczególnie takich jak choroby jelit związane z zaburzeniami wchłaniania, padaczka, cukrzyca na insulinie, bądź inne zaburzenia hormonalne. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacji jednoczesnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych z tabletką awaryjną, gdyż może to spowodować rozregulowanie się cyklu miesiączkowego.
-
Czy antykoncepcja awaryjna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Nie. Żadna antykoncepcja nie zapobiega transmisji wirusów, bakterii i innych czynników chorobotwórczych. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zarazić się onkogennymi wirusami takimi jak HPV typ 16 i 18, które mogą powodować nowotwory. Preferowanym jest zatem stosowanie metod barierowych celem uniknięcia zakażeniom przenoszonym drogą kontaktów seksualnych.
-
Czy Escapelle lub EllaOne są skuteczne w stu procentach?
Niestety, zastosowanie tabletki awaryjnej nie daje 100% ochrony przed nieplanowaną ciążą. Przyjęcie „tabletki po” daje 80-85% szans na to, że nie dojdzie do zapłodnienia. Przy czym im szybciej przyjmiemy tabletkę, tym wyższa jest jej skuteczność.