Alergie skórne
Przyczyny alergii skórnej
Alergia skórna to krępująca i uciążliwa dolegliwość, której objawy mogą przybierać formę wysypki, świądu czy też pokrzywki. W przypadku alergii skórnych bardzo ważna jest profilaktyka.
Należy zwracać uwagę na jakość oraz składy kosmetyków, oraz środków piorących czy płynów do płukania. Wielu producentów posiada ofertę delikatnych produktów skierowanych właśnie dla alergików.
Objawy alergii skórnej
Jednym z objawów alergii skórnej są pojawiające się na skórze czerwone wypryski, które mogą otwierać się i sączyć. Może także pojawić się uczucie intensywnego swędzenia czy pieczenia. Alergia skórna może powodować też suchość oraz łuszczenie się skóry, a także rogowacenie. Wysypka to najbardziej popularny objaw alergii skórnej. Pojawia się ona jako reakcja na bezpośredni kontakt z alergenem. Wysypki mogą być też wywołane przez niektóre pokarmy czy leki. Pokrzywka jest najczęściej występującą wysypką. Gdy pokrzywka występuje miejscowo, możemy podejrzewać, że została wywołana przez kontakt bezpośredni danego obszaru skóry z alergenem, natomiast kiedy obejmuje większy fragment, a nawet całe ciało, może oznaczać to, że alergen dostał się do krwiobiegu.
Co wywołuje alergię skórne?
Wiele czynników może powodować reakcje alergiczne. Kontakt z trującymi roślinami, kosmetyki, związki chemiczne. Zetknięcie ze skórą szminki, dezodorantu, farby do włosów, mydła czy szamponu może wywołać u alergika szybką reakcję. Jeśli chodzi o związki chemiczne, to najbardziej uczulającym jest formaldehyd. Inną przyczyną reakcji alergicznej mogą być leki.
Leczenie alergii skórnej
Przede wszystkim należy ustalić, co nas uczula i unikać alergenów. W leczeniu alergii skórnych dobrze sprawdzają się leki przeciwhistaminowe nowej generacji. Jeśli świąd będzie bardzo dokuczliwy, lekarz może zaproponować dodatkowo leki, które złagodzą uciążliwe dolegliwości. Mogą one mieć także działanie uspokajające. Gdy przebieg alergii jest ciężki, przepisane nam mogą zostać glikokortykosteroidy. Zazwyczaj używa się ich krótko, gdyż wiąże się to ze skutkami ubocznymi.
Profilaktyka
Zaleca się, aby przy każdej alergii skórnej skonsultować się ze specjalistą. Dodatkowo możemy wprowadzić do życia odpowiednie działania profilaktyczne, które pozwolą nam wyeliminować lub chociaż ograniczyć występowanie alergii skórnych. Należy używać produktów przyjaznych wrażliwej skórze. Sięgać po dedykowane dla niemowląt lub alergików delikatne, hipoalergiczne środki piorące. Zwracajmy uwagę na to, czy dany produkt posiada odpowiednie atesty, czy jest bezpieczny dla skóry, a przede wszystkim, czy jest przebadany dermatologicznie oraz posiada dobrze opracowaną formułę. Wyeliminujmy z naszej diety produkty, które w przeszłości powodowały już u nas alergię, aby sytuacja się nie powtórzyła. Wprowadzając do naszego życia nowe produkty starajmy się robić to stopniowo i obserwować reakcję naszego organizmu na nie.
W przypadku kiedy na naszej skórze pojawiła się wysypka nieznanego pochodzenia, zalecamy konsultację z lekarzem. Dzięki stronie https://szybkaerecepta.pl/ możemy zarezerwować szybką i wygodną konsultację oraz uzyskać receptę na odpowiedni lek.