Zalety e-recepty. Czym różni się ona od recepty papierowej?
E-recepty na dobre zastąpiły w Polsce tradycyjną, papierową dokumentację medyczną wypisywaną przez lekarzy. Ich wprowadzenie zapewnia wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i specjalistom. Recepty elektroniczne usprawniają proces wystawiania dokumentacji medycznej, a także ułatwiają samo wykupywanie leków w aptekach. Obecnie lekarze wiąż mogą wypisywać papierowe recepty papierowe, jednak odbywa się to tyko w konkretnych przypadkach i na prośbę pacjenta.
Specyfika recepty elektronicznej
E-recepta przesyłana jest po odbyciu konsultacji z lekarzem, która może się odbywać stacjonarnie lub zdalnie. Pacjent otrzymuje SMS-a lub e-maila z wiadomością, która zawiera czterocyfrowy kod niezbędny do realizacji w aptece. Farmaceuta odczytuje na jego podstawie przepisane leki, a następnie wydaje je po okazaniu numeru PESEL. Sam proces wystawiania i realizowania recepty elektronicznej nie jest skomplikowany, dzięki czemu nie wymaga dużej wiedzy technologicznej. Jeżeli pacjentowi zapisano kilku leków, nie musi on wykupywać ich od razu. Recepta online tanio rozwiązuje w ten sposób problem ze zbyt wysoką ceną poszczególnych środków. Wybrany preparat może być też nabyty w dowolnej aptece. Niemałą korzyścią jest bardzo łatwe i szybkie przedłużenie e recepty w razie potrzeby.
Zalety dla pacjentów
Recepta elektroniczna jest wyjątkowo przejrzysta, dzięki czemu niweluje ryzyko problemów z rozszyfrowywaniem niedbałego pisma lekarza, wydaniem niewłaściwego leku przez farmaceutę, brakiem pieczątki, nieodpowiednimi danymi pacjenta czy złą datą. Dokumentu w takiej formie nie da się zgubić. W przeciwieństwie do tradycyjnej, e-recepta nie może być też zniszczona. Niemałą zaletą jest możliwość łatwego wykupienia leków przez dowolną osobę. Do realizacji recepty elektronicznej wystarczy bowiem posiadanie kodu czterocyfrowego oraz numeru PESEL pacjenta, któremu przepisane zostały środki medyczne. Nie bez znaczenia pozostaje też bezpieczeństwo. Lekarz wystawiający e-receptę ma pełen wgląd w historię zdrowia pacjenta, dzięki czemu nie przepisze mu leków wchodzących w interakcję z innymi przyjmowanymi preparatami. W dokumentacji elektronicznej są też zapisane niezbędne informacje o dawkowaniu. Pacjent może dzięki temu łatwo sprawdzić, w jakiej ilości i jak często powinien przyjmować dany lek.
Korzyści dla farmaceutów
Recepta elektroniczna jest w pełni czytelna dla farmaceuty, ponieważ nie występują na niej żadne błędne dane czy nieprecyzyjne informacje. Pracownik apteki nie będzie miał problemów z wydaniem leków nawet wówczas, gdy pacjent zgubi wydruk. Po zalogowaniu się na przypisane do danego numeru PESEL konto internetowe, za zgodą jego właściciela zyskać można łatwy dostęp do danych wybranej recepty elektronicznej. Farmaceuta nie musi też korzystać z odpisów, ponieważ e-recepty da się realizować częściowo – nawet w przypadku leków refundowanych. Wszystko to przekłada się na możliwość zapewnienia kompleksowej opieki farmaceutycznej. W porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi, znacząco uproszczony jest też proces retaksacji pod kątem weryfikacji poprawności wydania leków i innych formalności.
Zalety dla lekarzy
E-recepty są korzystne także z punktu widzenia lekarzy. Elektroniczna forma usprawnia proces wystawiania dokumentacji medycznej, a także zapewnia pełną poprawność danych za sprawą weryfikacji realizowanych przez system informatyczny. Dla lekarzy niemałą zaletą jest brak problemów z pacjentami, którzy często gubią swoje recepty. Sporym ułatwieniem pozostaje łatwość kontynuowania różnych terapii. Dla wielu pacjentek istotne jest chociażby szybkie przedłużenie recepty na tabletki antykoncepcyjne w przypadku ukończenia kolejnego opakowania. Lekarze mają ponadto bezpośredni dostęp do informacji o poszczególnych lekach stosowanych przez pacjenta, co gwarantuje im możliwość zapewnienia najlepszych metod leczenia. Ze względu na brak konieczności odbywania stacjonarnych wizyt, specjaliści mogą szybko i łatwo wystawiać e-recepty nawet na leki na choroby przewlekłe.