EllaOne, w jakich sytuacjach się sprawdzi?
EllaOne, w jakich sytuacjach należy ją stosować? Objawy niepożądane
Tabletka po EllaOne to w wielu miejscach kontrowersyjny preparat zapobiegający ciąży. Główną przesłanką do jego zastosowania jest niezabezpieczony stosunek seksualny. Ale także sytuacja kiedy z jakiejś przyczyny obawiamy się, że inny zastosowany środek antykoncepcyjny nie zadziała. Najczęściej spotykaną taką okolicznością jest prezerwatywa, która uległa uszkodzeniu mechanicznemu. Inną – sytuacja kiedy kobieta pominęła dawkę regularnej antykoncepcji i doszło do stosunku. Preparat tego typu, określany też często jako „pigułka po”, wykazuje najwyższą skuteczność (ponad 90 procent) kiedy zostanie podany w pierwsze 24 godziny po ryzykownym epizodzie seksualnym. Po tym czasie jego skuteczność spada, ale do 120 godzin zostaje na wysokim poziomie (nieco ponad 80 procent). Racjonalnie używana (czyli raz na jeden cykl miesiączkowy) antykoncepcja awaryjna nie powinna być szkodliwa. Jednakże może być ona traktowana jedynie jako antykoncepcja doraźna. Oczywiście, jak każdy preparat z dużą dawką hormonów, może powodować zauważalne efekty niepożądane. Do najczęściej spotykanych należą zawroty głowy, bóle głowy, nudności, mdłości oraz, epizodycznie, wymioty. W bardzo nielicznych przypadkach pojawiają się objawy poważniejsze.
Tabletka po EllaOne, przeciwwskazania i zagrożenia związane z preparatem
Tabletka po EllaOne jest silną dawką substancji hormonalnych. Dlatego zażycie jej powinno nastąpić po wcześniejszym zminimalizowaniu ewentualnych efektów ubocznych. O tym, że nie powinno się traktować pigułki po jako regularnej antykoncepcji, już wspominaliśmy. Ponadto, przed jej zastosowaniem powinny zastanowić się osoby cierpiące na takie choroby jak astma, nowotwory lub choroba Leśniowskiego-Crohna. A także osoby cierpiące na zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub zaburzenia pracy wątroby. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka związanego z tymi schorzeniami, koniecznie powinien dowiedzieć się o tym lekarz który wypisze receptę na EllaOne. U większości kobiet nie występują poważniejsze skutki uboczne. Nie licząc zawrotów głowy lub mdłości, przeważająca większość kobiet dobrze toleruje preparat. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, dobrze jest zapoznać się z załączoną ulotką. Należy też pamiętać, że pigułka może wpływać na problemy z utrzymaniem równowagi oraz znacząco utrudniać prowadzenie pojazdów mechanicznych. Środek generalnie uznawany jest za bezpieczny, czego dowodem jest chociażby fakt, że w całej Europie jest powszechnie dostępny bez recepty.
Antykoncepcja ratunkowa przez Internet czyli EllaOne na e receptę. Szybko, wygodnie i bezstresowo
Polska pozostaje jedynym krajem europejskim, w którym do wydania pigułki po wymaga się recepty. Do niedawna mogło to stanowić problem. Choć tego typu lek może wypisać nawet lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, oficjalne zalecenia wskazują specjalistę ginekologa. W sytuacji kiedy liczy się każda godzina, umawianie wizyty, która nierzadko nie ma miejsca w tym samym dniu, może być problematyczna. A także niezwykle stresująca dla pacjentki. Sytuacja zmieniła się radykalnie wraz z możliwością wypisania e-recepty. A także dzięki takim zdobyczom techniki jak internetowe konsultacje lekarskie online. Dzięki nim odpowiedź na pytanie jak uzyskać antykoncepcję awaryjną, staje się bardzo prosta. Po umówieniu wizyty online lekarz podczas telekonferencji, a także przez telefon lub drogą mailową, zbiera potrzebny wywiad. Następnie przy braku przeciwwskazań wypisuje tabletkę po na recepcie elektronicznej. Pacjent otrzymuje specjalny kod, który w aptece okazuje razem z numerem PESEL. Sposób ten oprócz tego, że jest wygodny, pozwala także zaoszczędzić dużo czasu. A także nerwów, które zawsze wiążą się z tego typu sytuacją.