Gorączka u dziecka
Gdy u dziecka pojawia się gorączka, w każdym rodzicu wzbudza to strach. Zazwyczaj jest to jeden z sygnałów, który daje nam do zrozumienia, że w organizmie naszej pociechy, dzieje się coś niepokojącego. Wzrost temperatury ciała, najczęściej związany jest z infekcją. Kiedy termometr wskazuje większe wartości niż powinien, zaczynamy się zastanawiać, czy próbować zbić temperaturę na własną rękę, czy wybrać się do lekarza? Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zachować się i co robić gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała?
Chorobom wieku dziecięcego bardzo często towarzyszą zmiany w zachowaniu dziecka. Do tej pory aktywny maluch, podczas choroby staje się apatyczny, marudny, nie ma apetytu, często staję się też płaczliwy, czy wybudza się w nocy.
Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, ale jest reakcją organizmu na infekcję. Do wzrostu temperatury ciała przyczyniają się wirusy, pasożyty, a także bakterie.
Jak mierzyć temperaturę dziecku?
Kiedy widzimy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego i podejrzewamy, że może być chore, w pierwszym odruchu zazwyczaj przykładamy swoją dłoń, do czoła dziecka, żeby sprawdzić czy nie ma podwyższonej temperatury. Jest to bardzo stary sposób na sprawdzenie temperatury ciała, jednak nie jest to metoda, która pozwoli nam określić wynik z dużą dokładnością. Wręcz przeciwnie, przy stosowaniu tej metody pomiaru istnieje bardzo duże ryzyko błędnego oszacowania wysokości temperatury. Aby dokonać rzetelnego pomiaru temperatury ciała, należy wykorzystać do tego celu termometr. Warto wiedzieć, że ciepłota ciała może się nieco różnić pomiędzy lokalizacjami. Wysokość temperatury mierzonej pod pachą jest nieco niższa, niż gdy pomiaru dokonujemy w odbycie. Jeśli chcemy aby wynik pomiaru był miarodajny, powinniśmy wybrać jedno z miejsc i za każdym razem sprawdzać wysokość temperatury właśnie tam. Dzięki temu unikniemy błędów pomiarowych.
Jaka jest prawidłowa temperatura u dziecka?
W przypadku niemowląt temperatura ciała może się wahać pomiędzy 36,5 stopnia do 37,5 stopnia . Stan podgorączkowy występuje kiedy termometr wskazuje wartości od 37,5 stopnia do 38 stopni, powyżej 38 stopni mówimy o gorączce.
Konsekwencje gorączki u dziecka
Następstwa wysokiej gorączki u dziecka mogą różnić się od tych, które dotknęłyby dorosłą osobę, dlatego nie należy jej bagatelizować. Konsekwencją wysokiej temperatury u dziecka, może być np. odwodnienie organizmu. Taka sytuacja może doprowadzić do zaburzeń natury neurologicznej, do czego nie wolno dopuścić. Wyższa niż naturalna temperatura ciała, zmusza serce do szybszej pracy, oraz powoduje zwiększenie ilości wykonywanych oddechów.
Gorączka u dziecka to ewidentny znak, że należy kontrolować jego stan. Często on podwyższona temperatura skłania rodziców do podjęcia decyzji o wizycie u lekarza. To na podstawie badania oraz rozmowy z rodzicami lub prawnymi opiekunami dziecka, lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę oraz rozpocząć leczenie. Wdrożenie odpowiedniego leczenia powinno skutkować ustąpieniem gorączki w czasie od 2 do 5 dni. Ponieważ sami nie jesteśmy w stanie określić przyczyn powstania gorączki u dziecka, warto pozostawić to lekarzowi.
Gorączka u dziecka, co robić?
Jak postępować w przypadku kiedy u dziecka wystąpiła gorączka?
Podwyższona temperatura ciała u dziecka jest mocno niepokojąca i nie należy jej ignorować. W aptekach dostępne są leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, które wykazują działanie przeciwgorączkowe. Dodatkowo występują one w postaci płynnej, często zawierają dodatki smakowe, aby dziecko chętniej je spożywało. Dawkowanie jest przeliczane wg masy ciała dziecka. Nie należy jednak leczyć dziecka na własną rękę, szczególnie kiedy są to pierwsze epizody z gorączką w tle, a dziecko jest bardzo małe. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, który poda konkretne zalecenia postępowania z chorym dzieckiem. Popularną metodą zbijania temperatury, jest kąpiel. Nie jest jednak ona dobra. Kąpiel może wywołać u dziecka dreszcze oraz pogorszenie nastroju. Bardzo ważne jest, aby dobrze nawadniać gorączkujące dziecko i zadbać o odpowiednią podaż pokarmu.
Konsultacja lekarska online
Gdy Twoje dziecko choruje, potrzebujesz szybkiej konsultacji z lekarzem, możesz ją wykupić za pośrednictwem strony internetowej szybkaerecepta.pl. Lekarz internista skontaktuje się z Tobą w wygodny dla Ciebie sposób, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail, omówicie wspólnie dolegliwości, które utrudniają Ci funkcjonowanie i w razie gdy zajdzie taka potrzeba, wystawi receptę online.