Kamica moczowa
Kamica moczowa jest chorobą przewlekłą. Polega na tworzeniu się w obrębie układów kielichowo-miedniczkowych nerek osoby chore, twardych złogów podobnych do kamieni.
Objawy kamicy nerkowej
Obecność złogów w nerkach przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Może to skutkować powstaniem trudnych w leczeniu i dających bolesne objawy tzw. kamieni odlewowych.
Najczęstszymi objawami wynikającymi z obecności kamieni odlewowych jest długotrwała, niepodatna na leczenie infekcja dróg moczowych, a także ból pleców.
W momencie, gdy kamień zablokuje odpływ z nerki, powstaje kolka nerkowa.
Rozpoznawanie kamicy moczowej
Rozpoznania kamicy nerkowej dokonuje się podczas badania fizykalnego oraz przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Wykonuje się także badanie moczu czy badanie ultrasonograficzne lub radiologiczne. Badanie ultrasonograficzne pozwala radiologowi dostrzec w obrazie obecność złogów oraz ocenić zastój w nerce. Badanie radiologiczne polega na wykonaniu zdjęcia układu moczowego, na którym urolog dzięki zacienieniom widzi obecność złogów. Dzięki wykonaniu badań lekarz jest w stanie zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego leczenia. Ponieważ u wielu osób obecność kamieni nerkowych, nie powoduje żadnych dolegliwości zdarza się, że wykrywane są one podczas badań diagnostycznych, które są wykonywane w związku z inną chorobą.
Leczenie kamicy nerkowej
Leczenie kamicy stopniu polega na zwalczaniu zakażenia dróg moczowych oraz utrzymaniu odpowiedniego odczynu moczu. Małe kamienie często wydalane są samoistnie, większe należy usunąć w inny sposób. W przypadkach, gdy istnieje taka konieczność pacjent może zostać poddany zabiegowi polegającemu na przezskórne rozkruszeniu złogów (litotrypsja). W skrajnych przypadkach chory może zostać zakwalifikowany do leczenia operacyjnego.
Profilaktyka
Aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych z kamicą moczową, należy dbać o odpowiednią dietę oraz spożywać 2-2,5l płynów w ciągu doby. Dobrze jest także wypić szklankę wody tuż przed snem.
Kamica przyczynia się do rozwoju zakażeń układu moczowego. Należy zadbać o podjęcie szybkiego i efektywnego leczenia. Chociaż szybkości odkładania się złogów nie da się przewidzieć wiadomym jest, że najszybciej odkładają się złogi struwitowe, które powstają w przebiegu zakażenia bakteriami rozkładającymi mocznik. Skłonnością do częstych nawrotów charakteryzują się kamica fosforanowa oraz kamica moczanowa. Kamica moczowa może u każdego pacjenta przebiegać inaczej. Zaniedbana, nie leczona, długoletnia kamica może spowodować uszkodzenie nerek.
Konsultacja lekarska online
Pamiętaj o możliwości szybkiego skonsultowania wyników swoich badań ze specjalistą, dzięki opcji konsultacji lekarskiej online. Portal szybkaerecepta.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując usługę: „Konsultacja lekarska z badaniami laboratoryjnymi”, która dzięki wypełnieniu specjalnej ankiety z pytaniami wywiadu medycznego od lekarza pozwoli ocenić, na jakie badania skierować pacjenta. Skierowanie drukujemy i udajemy się z nim do punktu pobrań. (Lista punktów pobrań dostępna jest na stronie internetowej szybkaerecepta.pl w zakładce: Szybka e-recepta). Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy, które mogą sugerować, że cierpisz na kamicę moczową, nie czekaj! Skonsultuj się z lekarzem on-line.