Kiedy warto skontaktować się z internistą?
Interna to wyjątkowo rozległa i wymagająca specjalizacja. Lekarze pracujący w tej dziedzinie zajmują się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. Internista jest w stanie prawidłowo ocenić poprawność funkcjonowania poszczególnych układów w organizmie, a także samodzielnie przeprowadza wiele badań i zabiegów. Wszystko to sprawia, że specjaliści w tej dziedzinie medycyny zajmują się bardzo licznymi dolegliwościami i objawami u pacjentów. Z jakimi problemami warto zwrócić się do internisty?
Diagnostyka chorób
Internista zajmuje się wieloma chorobami występującymi w układzie oddechowym, pokarmowym, moczowym, kostno-stawowym czy odpornościowym. Lekarz ten może diagnozować liczne schorzenia endokrynologiczne, reumatologiczne, metaboliczne i alergiczne. Jako specjalista do chorób wewnętrznych, internista powinien bardzo dokładnie przeprowadzić wywiad lekarski, badanie palpacyjne czy padanie przedmiotowe. W przypadku braku pewności odnośnie diagnostyki, lekarz ten może też przekierować pacjenta do innego specjalisty. Po rozpoznaniu choroby, udziela choremu odpowiednich zaleceń, przepisuje i dawkuje leki oraz wystawia skierowania na konsultacje czy rehabilitacje. W celach diagnostycznych bardzo często wystarczająca się okazuje wizyta online u internisty, która odbywa się zdalnie.
Objawy badane przez internistę
Internista często jest pierwszym lekarzem, do którego zgłaszają się pacjenci z różnymi objawami. Do takiego specjalisty warto się udać za każdym razem, gdy pojawią się niepokojące symptomy. Porada internistyczna może się koncentrować na dolegliwościach występujących w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych, najczęściej spowodowanych różnego pochodzenia infekcjami. Lekarz ten ocenia również problemy układu kostno-stawowego, takie jak bóle reumatyczne i bóle stawów. Internista może pomóc w przypadku objawów wskazujących na schorzenia układu pokarmowego, włącznie ze stanami zapalnymi czy problemami gastrycznymi. Do takiego specjalisty można się udać również przy symptomach zwiastujących choroby układu krążenia, w tym miażdżycę i nadciśnienie tętnicze. Lekarz ten pomaga ponadto przy wielu innych objawach, takich jak uczucie osłabienia czy apatia.
Choroby leczone przez lekarza internistę
Poza diagnostyką i badaniami, internista zajmuje się też leczeniem różnych dysfunkcji. Do takiego lekarza można się zwrócić, gdy potrzebna jest e-recepta online na środki przepisane na astmę czy gruźlicę. Internista zajmuje się też leczeniem problemów z tarczycą, w tym nadczynnością, niedoczynnością czy Hashimoto. Specjalista ten może pomóc przy nieprawidłowym działaniu układu moczowego, włącznie z kamicą nerkową czy zapaleniem pęcherza. Wielu pacjentów korzysta ze wsparcia internistycznego na etapie leczenia problemów z właściwym funkcjonowaniem kości i stawów, np. na skutek zapalenia stawów, ubytków w kościach, zwyrodnienia kręgosłupa czy reumatyzmu. Lekarz ten zapewnia ponadto pomoc przy chorobach związanych z układem pokarmowym, np. w obrębie trzustki, jelit, żołądka, wątroby czy przełyku. Konsultacja internisty zalecana jest ponadto cukrzykom.
Profilaktyka zdrowotna
Interniści specjalizują się również w profilaktyce zdrowotnej. Do takiego lekarza można się udać np. celem wykonana badania jamy brzusznej lub tarczycy, zmierzenia ciśnienia, przebadania ucha za pomocą wziernika, otrzymania skierowania na badania krwi i moczu czy uzyskania kwalifikacji do szczepienia ochronnego. W razie potrzeby może zostać przez niego wystawiona szybka e-recepta. Internista udziela też różnych informacji związanych z profilaktyką, dotyczących np. dbania o dietę, aktywność fizyczną i inne zachowania prozdrowotne. Specjalista ten bywa często nazywany lekarzem medycyny rodzinnej, jednak są to odrębne dziedziny. Warto pamiętać, że internista może być lekarzem pierwszego kontaktu. W takim przypadku określenie dotyczy nie specjalizacji, a wyłącznie funkcji i stanowiska danego lekarza.