Najpopularniejsze metody antykoncepcyjne w Polsce
Polki i Polacy z dużą rezerwą rozmawiają o seksie i antykoncepcji, uważając wciąż temat ten za tabu. Dla wielu osób antykoncepcja to tematyka zupełnie obca, stanowiąca wciąż temat krępujący, o którym się nie rozmawia. Z przeprowadzonych badań na grupie osób aktywnych seksualnie wynika, ze największy strach dla nich wzbudza niechciana i niezaplanowana ciąża. Wiele osób podnosi również, że niewiele wiedzą na temat samej antykoncepcji. Na szczęście z roku na rok rośnie świadomość ludzi dotycząca jednego z najważniejszych aspektów życiowych jakim jest własna seksualność. Dzięki temu coraz więcej osób ma dostęp do środków antykoncepcyjnych, a także wie jak z nich korzystać. Dziś opowiemy wam o tym, które metody antykoncepcyjne są najpopularniejsze w Polsce i jak Polacy chronią się przed nieplanowaną ciążą.
Prezerwatywa – najpopularniejsza metoda antykoncepcyjna w Polsce
Bezsprzecznie najpopularniejszym sposobem zapobiegania ciąży w Polsce jest prezerwatywa. Choć do wyboru mamy bardzo dużo metod antykoncepcji, to właśnie prezerwatywy są środkiem najczęściej stosowanym przez Polaków. Skąd bierze się ich popularność? Największym atutem o którym mówią młodzi i aktywni seksualnie ludzie, jest łatwy dostęp do tego środka antykoncepcyjnego. To jednak nie jedyny argument podnoszony przez nich. Na plus przemawia ponadto dobra, bo niska cena, bardzo prosty sposób stosowania oraz spora skuteczność (wskaźnik Pearla wynosi 2-15, co znaczy że na 100 par, które stosowały ten rodzaj antykoncepcji, w przypadku 2-15 doszło do zapłodnienia w ciągu jednego roku). Po ten rodzaj antykoncepcji najczęściej sięgają mężczyźni, choć także kobiety bardzo często wybierają prezerwatywę dla swojego partnera, jako dodatkowe (lub jedyne) zabezpieczenie. Bardzo ważnym aspektem przy stosowaniu prezerwatyw jest także ochrona przed rozmaitymi chorobami, które przenoszone są drogą płciową.
Antykoncepcja hormonalna jako popularna metoda antykoncepcyjna
Popularne w Polsce tabletki, to środki antykoncepcyjne, które zalicza się do grupy antykoncepcji hormonalnej. Choć w tej grupie znajdziemy sporą liczbę metod, jednak niezaprzeczalnie, to właśnie pigułki wiodą prym wśród pań. Do metod hormonalnych zalicza się poza pigułkami antykoncepcyjnymi także plastry antykoncepcyjne, zastrzyki, wkładki domaciczne, antykoncepcyjne implanty, czy krążki dopochwowe. Czym jednak jest antykoncepcja hormonalna? Najprościej powiedzieć, że jest metodą polegającą na podawaniu do organizmu sztucznych hormonów płciowych, które hamują owulację oraz zagęszczanie śluzu szyjki macicy. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna, gdzie wskaźnik Pearla wynosi 0,2-0,5 dla tabletki antykoncepcyjnej jednofazowej i 1-3 dla wkładki domacicznej.
Zastosowanie poszczególnych metod zależne jest w tym przypadku od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest zdrowie kobiety, jej wiek, czy cel stosowania, dlatego ten rodzaj antykoncepcji stosowany jest po konsultacji z ginekologiem, który wskazuje najskuteczniejszy i najbardziej bezpieczny dla zdrowia sposób zapobiegania ciąży.
Naturalne metody zapobiegania ciąży
Bardzo wielu Polaków jako jedyny środek zapobiegania ciąży stosuje naturalne metody antykoncepcyjne. Dość wymowna w tym przypadku może okazać się druga, zamiennie stosowana dla tej metody nazwa, czyli naturalna metoda planowania rodziny. W przypadku antykoncepcji naturalnej, wyróżniamy metodę objawową, która polega na obserwacji przez kobietę śluzu oraz szyjki macicy, w dalszej kolejności metodę termiczną, która polega na regularnym pomiarze temperatury ciała, a także metodę, która łączy działania jednej i drugiej, czyli metodę objawowo-termiczną, gdzie należy badać zarówno szyjkę macicy, śluz, jak i temperaturę. Polskie pary bardzo chętnie wybierają też jako metodę antykoncepcyjną wyznaczanie dni płodnych oraz niepłodnych (tzw. kalendarzyk małżeński), czy stosunek przerywany. Jednak są to w porównaniu z antykoncepcją hormonalną i prezerwatywą metody o niskiej skuteczności.