Owsiki ludzkie (Enterobius vermicularis)
Owsiki ludzkie -(Enterobius vermicularis) -są to pasożyty atakujące ludzi. Owsica występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego, ale tak naprawdę odnotowuje się ją na całym świecie. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób pasożytniczych ludzkiego układu pokarmowego. Zazwyczaj dotyka ona dzieci, ale dorośli również są na nią narażeni.
Czym są owsiki?
Owsiki ludzkie to niewielkie, nitkowate pasożyty o jasnej, białawej barwie. Miejscem pasożytowania owsików jest jelito grube. Do zarażenia owsikami dochodzi drogą pokarmową, czasem też inhalacyjną, lecz zdarza się to o wiele rzadziej. Po połknięciu jaj owsików dostają się one do dwunastnicy, gdzie dochodzi do ich wyklucia się. Stamtąd dostają się do jelita grubego, w którym dojrzewają. Następnie dochodzi do zapłodnienia, a dojrzałe, zapłodnione samice, wędrują do okolic okołoodbytnicznych. Tam zostają złożone jaja, które swoją zakaźność utrzymują przez kolejne dwa-trzy tygodnie.
Owsiki przyczyny
Przyczyną zarażenia owsikami jest bezpośredni kontakt z pasożytami. Może do tego dojść przez spożycie zakażonego pokarmu, czy skażone dłonie. Należy jednak pamiętać, że konieczny do tego nie jest kontakt z osobą chorą, wystarczy, że mamy styczność z zakażoną odzieżą, bielizną, ręcznikami, pościelą czy chociażby zabawkami. Czynnikiem bezwzględnie zwiększającym ryzyko zakażenia jest nieprzestrzeganie higieny, a także zachorowanie któregoś z domowników. Dodatkowo należy uważać na miejsca, w których występują duże skupiska dzieci, takie jak żłobki, przedszkola czy np. domy dziecka.
Owsiki objawy
Jednym z podstawowych objawów zakażenia owsicą jest pojawiający się zazwyczaj nocą, uciążliwy i intensywny świąd okolic odbytu. Drapanie może powodować uszkodzenia skóry i infekcje, a także przenoszenie larw na dłoniach z powrotem do układu pokarmowego, co może skutkować auto inwazją.
Innymi objawami owsicy mogą być bladość, uczucie osłabienia organizmu, utrata masy ciała, utrata apetytu, bóle brzucha, a także zaburzenia wypróżniania.
Diagnostyka owsicy
Diagnostyka w kierunku owsicy polega na przeprowadzeniu wywiadu, podczas którego lekarz zadaje pytania dotyczące niepokojących symptomów, wykonana badanie fizykalne oraz zapewne zleci pobranie wymazu pod kątem obecności jaj owsików. Taki wymaz zazwyczaj należy pobrać trzykrotnie.
Owsiki leczenie
Leczenie owsików ludzkich polega na przyjmowaniu leku przeciwpasożytniczego w dawkach, które zalecił lekarz. Poza leczeniem farmakologicznym warto szczególną wagę przywiązać do higieny w okresie leczenia. Poranna kąpiel, dokładne podmywanie okolic intymnych ciepłą wodą z mydłem, zmiana bielizny, bardzo częste mycie rąk. Zaleca się także, wypranie bielizny, ręczników oraz pościeli w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasowanie gorącym żelazkiem. Kiedy u jednego z domowników stwierdza się zakażenie owsikami, farmakoterapii warto poddać też innych mieszkańców domu.
Konsultacja z lekarzem online
Pamiętaj, że Internet daje Ci także możliwość konsultacji z lekarzem internistą online. Wystarczy, że za pośrednictwem strony internetowej szybkaerecepta.pl wykupisz konsultację lekarską. Lekarz internista skontaktuje się z Tobą w wygodny dla Ciebie sposób, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail, omówicie wspólnie dolegliwości, które utrudniają Ci funkcjonowanie i w razie gdy zajdzie taka potrzeba, wystawi receptę online.