Stopa cukrzycowa
Stopa cukrzycowa jest jednym z najczęściej występujących powikłań choroby cukrzycy. Dotyka kilka, a nawet kilkanaście procent chorych.
ZSC Zespół stopy cukrzycowej, może występować u chorych zarówno na cukrzycę pierwszego, jak i drugiego stopnia. Szacuje się, że wspomniany problem może dotyczyć od 6 do 10%, a nawet więcej chorych. Jeśli problem zostanie przez nas zbagatelizowany i nie będziemy go leczyć, zaniedbanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak: deformacje stopy, martwica, a w konsekwencji nawet konieczności amputacji.
Przebieg stopy cukrzycowej
Na stopie zaczynają pojawiać się infekcje, owrzodzenia oraz różnego rodzaju deformację, a skóra w tych miejscach staje się sucha i może mieć skłonności do łuszczenia się. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, gdyż bez wdrożenia odpowiedniego leczenia może dojść do zakażeń bakteryjnych, które w efekcie z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do ropowicy stopy. Najpoważniejszą konsekwencją postępowania choroby, jest martwica, czyli obumarcie tkanek, co w wielu przypadkach jest bezpośrednim wskazaniem do amputacji.
Przyczyny stopy cukrzycowej
Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, jest główną przyczyną występowania stopy cukrzycowej. Utrzymująca się długo hiperglikemia, skutkuje uszkodzeniem naczyń krwionośnych, które przez zmniejszoną elastyczność są bardziej skłonne do poddawania się zmianom miażdżycowym. Konsekwencją tego jest zmniejszony przepływ krwi, co w efekcie prowadzi do niedokrwienia tkanek w stopie. Upośledzony zostaje także układ nerwowy, co prowadzi do neuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia czuciowych włókien nerwowych. Chory ma zmniejszoną podatność na odczuwanie temperatury, bólu czy wibracji. Efektem tego jest brak reakcji na otarcia, skaleczenia czy pęcherze występujące w obrębie stopy na skutek uszkodzeń mechanicznych, czy źle dobranego obuwia.
Na rozwój stopy cukrzycowej, duży wpływ ma nadmierne obciążanie stopy. Należy dobrze dobierać obuwie oraz dbać o to, aby stawiać stopę w prawidłowy sposób, w celu uniknięcia jej zniekształceń i deformacji. Osoby po 50 roku życia oraz chorujące na nadciśnienie tętnicze, czy też takie, które cierpią na dyslipidemię, są bardziej narażone na zachorowanie na ZSC.
Objawy stopy cukrzycowej
Pierwsze objawy zespołu stopy cukrzycowej bywają mylnie odbierane jako efekt nieprawidłowej pielęgnacji skóry stóp. Nadmierne zrogowacenie naskórka, skłonności do powstawania modzeli, przesuszona, twarda, pękająca skóra w obrębie pięt. Osoba chora może też słabiej odczuwać ból, przy jednoczesnym nasileniu się objawów takich jak uczucie mrowienia czy drętwienie stopy.
Leczenie stopy cukrzycowej
Leczenie stopy cukrzycowej polega na obniżeniu poziomu stężenia glukozy we krwi, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Należy także wprowadzić odpowiednią dietę przeznaczoną dla diabetyka, ułożoną przez specjalistę, dostosowaną pod indywidualne potrzeby pacjenta. Ważne jest także, uregulowanie gospodarki lipidowej oraz odpowiednia pielęgnacja stóp.
Pamiętaj o możliwości szybkiego skonsultowania wyników swoich badań ze specjalistą, dzięki opcji konsultacji lekarskiej online. Portal szybkaerecepta.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując usługę: „Konsultacja lekarska z badaniami laboratoryjnymi”, która dzięki wypełnieniu specjalnej ankiety z pytaniami wywiadu medycznego od lekarza pozwoli ocenić, na jakie badania skierować pacjenta. Skierowanie drukujemy i udajemy się z nim do punktu pobrań. (Lista punktów pobrań dostępna jest na stronie internetowej szybkaerecepta.pl w zakładce: Szybka e-recepta.