Zakażenia układu moczowego, co warto wiedzieć?
Czym jest zakażenie układu moczowego ?
Zakażenia układu moczowego to najczęstsze zakażenia. Chorują głównie młode kobiety w okresie produkcyjnym, oraz kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Patogenem wywołującym są głównie bakterie. U kobiet powyżej 50 r.ż dochodzi do zaburzeń czynności jajników powodując niedobór estrogenów, a co za tym idzie zmiana biocenozy pochwy dająca atrofię czy też suchość. Można temu przeciwdziałać stosując preparaty estrogenowe, które redukują ilość infekcji układu dróg moczowo-płciowych.
Jakie są przyczyny zakażenia układu moczowego
Do najczęstszych przyczyn zakażeń układu moczowego należy zaliczyć infekcję pochwy, ciążę a także choroby takie jak cukrzyca, która zmienia układ immunologiczny. Jeśli wziąć pod uwagę budowę anatomiczną kobiety to łatwo zrozumieć w jaki sposób dochodzi do infekcji dolnych dróg moczowych. Pochwa bezpośrednio sąsiaduje z ujściem zewnętrznym cewki moczowej oraz pęcherzem moczowym. Niedaleko zlokalizowany jest także odbyt, w którym bytuje mnóstwo bakterii mogących kolonizować drogi moczowe. Najbardziej narażone są pacjentki, u których występuje waginoza bakteryjna, która zmienia biocenozę pochwy, w wyniku czego częściej dochodzi do nawracających infekcji układu moczowego.
Pacjentki z cukrzycą w wywiadzie kilkakrotnie od 3-5 razy częściej chorują na infekcje układu moczowego aniżeli ta sama grupa kobiet nie chorująca na cukrzycę. Nie zaobserwowano takich zależności w grupie mężczyzn. Oznacza to, że budowa żeńskiego układu moczowego ma duży wpływ na ryzyko i nawrót infekcji dróg moczowych.
Patogenem, który głównie powoduję infekcję dolnych dróg moczowych jest Escherichia Coli, pałeczka okrężnicy. Przyczynia się ona w 80 do nawet 90 % wszystkich zakażeń układu moczowego. Szczególnie istotnym jest to, że posiada ona zdolność kolonizowania do górnych dróg moczowych powodując ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, włącznie z urosepsą.
Jakie są rodzaje zakażeń układu moczowego ?
Do najczęściej spotykanych należą ostre zapalenie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek zakwalfikowane jest jako powikłanie zapalenia dolnych dróg moczowych. Jeżeli występują dwa razy w ciągu sześciu miesięcy lub trzy razy w ciągu roku to mówimy o nawrotowym niepowikłanym zapaleniu dolnych dróg moczowych.
W sytuacji kiedy występują bakteriuria bezobjawowa bądź zmiany w badaniu ogólnym moczu, a brak jest objawów klinicznych to mamy do czynienia z bezobjawowym zakażeniem układu moczowego.
Jakie są objawy zakażenia dróg moczowych ?
Zakażenia układu moczowego cechują się charakterystycznymi objawami takimi jak ból podczas oddawania moczu, nazywany dyzurią. Jest to dość częsty objaw, któremu towarzyszą uczcie pieczenia w cewce moczowej, parcie na mocz , trudności w oddaniu porcji moczu. Bóle podbrzusza występują u ok. 60% pacjentek, i mają charakter napięciowy. Krwiomocz z towarzyszącą gorączką występują dość rzadko. Leczenie niepowikłanego ZUM jest proste, należy odpowiednio się nawodnić oraz stosować furantoinę z furazydyną. Można także jednorazowo zastosować fosfomycynę lub 7-dniową terapię trimetoprimem- składnikiem Biseptolu.
W jednorazowym niepowikłanym zakażeniu układu moczowego można leczyć się samodzielnie furaginą. Konieczność zgłoszenia się do lekarza oraz wykonania badania ogólnego moczu jest w sytuacji wystąpienia nawracających zakażeń układu moczowego, ciąży, bądź wystąpienia czynników ryzyka.