Zapalenie nerek
Wyróżniamy kilka rodzajów zapalenia nerek: odmiedniczkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek czy też kłębuszkowe zapalenie nerek. Mimo że wszystkie stany zapalne dotyczą nerek, to każde z nich zlokalizowane jest w innym miejscu i niosą za sobą różne konsekwencje.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
W odmiedniczkowym zapaleniu nerek proces chorobowy toczy się w ich miąższu. Wywołują je bakterie E.coli. Dochodzi do postępującego zakażenia dróg moczowych, które obejmuje także cewkę moczową oraz części kanalików nerkowych. Odmiedniczkowe zakażenie nerek to konsekwencja nie do końca wyleczonych stanów zapalnych dolnej części układu moczowego.
Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek:
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
- bóle pleców w okolicach nerek
- ból podczas oddawania moczu
- świąd oraz pieczenie podczas oddawania moczu
- pojawianie się krwi w moczu
- podwyższona temperatura ciała
Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek
Proces leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na przyjmowaniu przez chorego leków przeciwbakteryjnych, które mają na celu wyhamowanie procesu zapalnego.
Domowe sposoby przynoszące ulgę podczas trwania odmiedniczkowego zapalenia nerek, to spożywanie środków moczopędnych oraz owoców i warzyw, które zwiększą częstotliwość wypróżniania. (żurawina, witamina C, korzeń pietruszki, gruszki itp.)
Zaleca się także, wygrzewanie pęcherza moczowego oraz jego okolic, w tym także krocza. Noszenie ciepłej bielizny, ogrzewanie termoforem, ciepłe kąpiele.
Śródmiąższowe zapalenie nerek
Śródmiąższowe zapalenie nerek, nazywane jest także cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek. Pojawia się, gdy dochodzi do rozwoju procesu zapalnego poza kłębuszkami nerkowymi. Komórki zapalne zaczynają naciekać na tkankę śródmiąższową nerek oraz cewki nerkowe, powodując zaburzenie czynności nerek.
Za główną przyczynę śródmiąższowego zapalenia nerek uważa się leki. U osoby, u której pojawia się nadwrażliwość na działanie danego leku, może wywołać on śródmiąższowe zapalenie nerek. Powodujące najczęściej ten stan leki, to antybiotyki, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Objawy śródmiąższowego zapalenia nerek
- podwyższona temperatura ciała (od stanów podgorączkowych, po wysoką gorączkę),
- bóle w lędźwiowej okolicy kręgosłupa
- wysypka skórna
- bóle stawów
- krwiomocz
Leczenie śródmiąższowego zapalenie nerek
Leczenie śródmiąższowego zapalenia nerek polega na eliminacji przyczyny tego stanu, tzn. zaprzestanie przyjmowania leków, bądź środków uznanych za przyczynę stanu zapalnego. Należy uzupełnić elektrolity, a w przypadku obrzęków przyjmować leki moczopędne. W przypadku kiedy lekarz stwierdza zbyt wysokie ciśnienie u pacjenta, stosuje leki hipotensyjne. U chorych, u których stwierdzono ostrą niewydolność nerek, stosuje się leczenie immunosupresyjne. U niektórych chorych konieczne jest leczenie nerkozastępcze np. hemodializami.
Kłębuszkowe zapalenie nerek
Gdy proces zapalny dotyczy kłębuszków w nerce, co powoduje jej nieporawidłowe funkcjonowanie, wtedy do czynienia mamy z kłębuszkowym zapaleniem nerek. Przyczyną kłębuszkowego zapalenia nerek jest zaburzone działanie układu odpornościowego. Kiedy choroba dotyczy wyłącznie nerek, mówimy o pierwotnym kłębuszkowym zapaleniu nerek, gdy jednak współtowarzyszy mu choroba innych narządów albo jest ich skutkiem, mówimy o wtórnym kłębuszkowym zapaleniu nerek. Najczęściej występujące choroby współistniejące to chłoniak, zakażenie, nowotwór oraz choroby autoimmunologiczne.
Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek
- bóle w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa
- obrzęki twarzy
- złe samopoczucie
- senność i apatia
- oddawanie niewielkich ilości moczu
- bóle głowy
- utrata apetytu
- podwyższona temperatura ciała
- zmiana barwy moczu
- wymioty
Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek
Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek polega na zahamowaniu ognisk zapalnych występujących w organizmie. Zaleca się także wprowadzenie diety z ograniczoną ilością białka, aby odciążyć nerki oraz prowadzenie oszczędnego stylu życia i odpoczynek.
Konsultacja lekarska online
Powinniśmy pamiętać, że Internet daje nam także możliwość konsultacji z lekarzem internistą online. Wystarczy, że za pośrednictwem strony internetowej szybkaerecepta.pl wykupisz konsultację lekarską. Lekarz internista skontaktuje się z Tobą w wygodny dla Ciebie sposób, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail, omówicie wspólnie dolegliwości, które utrudniają Ci funkcjonowanie i w razie gdy zajdzie taka potrzeba, wystawi receptę online oraz zwolnienie lekarskie.
fot. drobotdean