Jak stres może wpłynąć na cykl menstruacyjny?
Silny, długotrwały stres może w różny sposób wpływać na cykl menstruacyjny kobiety. Na skutek nadmiernego napięcia nerwowego i dużych emocji, dochodzi do zaburzeń czynności osi łączącej podwzgórze, przysadkę i jajniki. W rezultacie występują różne zaburzenia miesiączkowania, włącznie z utratą regularności cyklu. Stres pozostaje nie bez wpływu także na hormony, które mają swój istotny udział w utrzymywaniu prawidłowości krwawień.
Jak stres wpływa na zaburzenia miesiączkowania?
Na zaburzenia cyklu menstruacyjnego wpływają przede wszystkim silne impulsy stresowe, zwłaszcza w połączeniu z niską masą ciała, gwałtownym odchudzaniem oraz nadmiernie forsownym wysiłkiem fizycznym. Kobiety zmagające się z takimi problemami często żyją w ciągłym pędzie i intensywnie pracują, przez co nie mają czasu na relaks. Silny stres prowadzi do licznych zmian w organizmie. Aktywacji ulega współczulny układ nerwowy, a następnie nadnercza zaczynają produkować kortyzol. Zbyt wysoki poziom tego hormonu hamuje działanie progesteronu, co prowadzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz wielu przykrych objawów związanych z rozwojem zespołu napięcia międzymiesiączkowego. Nadmiar kortyzolu bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie i wygląd zewnętrzny, ponieważ wywołuje zanik mięśni, otyłość, osteoporozę czy wzrost poziomu glukozy we krwi. Jego długotrwałe wydzielanie obniża też odporność organizmu.
Czy stres może doprowadzić do braku okresu?
Stres może też doprowadzić do zaniku miesiączki. Napięcie nerwowe prowadzi do wzrostu stężenia prolaktyny, czyli luteotropowego hormonu stymulującego produkcję mleka. Jego nadmiar w organizmie poza okresem ciąży jest sygnałem, występują zaburzenia funkcji reprodukcyjnych, metabolicznych i immunologicznych. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ginekologiczna online lub w gabinecie stacjonarnym, podczas której specjalista rozwieje wątpliwości pacjentki. Do zatrzymania miesiączkowania pod wpływem stresu dochodzi wówczas, gdy badanie stężenia prolaktyny w surowicy krwi zapewnia wynik powyżej 50 ng/ml. Testy powinny być przeprowadzane wcześnie rano, po nocnym odpoczynku.
Czy stres wpływa na miesiączkę u nastolatek?
Wtórny brak miesiączki lub zbyt rzadkie miesiączki to problemy, które coraz częściej występują u nastolatek. Zaburzenia te nasilają się zwłaszcza u dziewcząt poniżej 16. roku życia, co wynika z coraz wcześniejszego pojawienia się cyklu menstruacyjnego przy jednoczesnej niedojrzałości organizmu. Czynniki wpływające na upośledzenie funkcji podwzgórza na skutek stresu w okresie pokwitania nie są do końca znane. Najczęściej wyróżnia się zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia. Nie bez znaczenia pozostają nadmierne obciążenia psychiczne, duży wysiłek fizyczny czy depresja młodzieńcza. Szczegółowych informacji może udzielić ginekolog, który w razie potrzeby przepisze również niezbędne leki. Tania e-recepta online może być szybko zrealizowana w każdej aptece.
Czy środki antykoncepcyjne wywołują zaburzenia miesiączkowania?
Do najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży należą tabletki antykoncepcyjne, które zawierają syntetyczne hormony płciowe. Ich działanie opiera się na wprowadzaniu jajników w stan hibernacji, a tym samym blokowaniu owulacji i uniemożliwianiu dojrzewania komórki jajowej. Po pewnym czasie przyjmowania tabletek, u kobiety występują tzw. krwawienia z odstawienia. Wynikają z przerw w przyjmowaniu tabletek między kolejnymi opakowaniami, a także w trakcie stosowania tabletek placebo. Stanowią one reakcję organizmu na zmniejszenie dawki hormonów, które na co dzień zabezpieczają przed zapłodnieniem. Zaburzenia menstruacji mogą wystąpić także w przypadku stosowania antykoncepcji awaryjnej, dlatego e-recepta na tabletkę dzień po zawsze powinna być wystawiana po wcześniejszej konsultacji. Lekarz wyklucza dzięki temu ewentualne przeciwwskazania do zastosowania pigułki. Sama recepta online na tabletkę dzień po wystawiana jest bezpośrednio po rozmowie z ginekologiem.