Silne wahania nastroju, co może je wywoływać?
Często i silne wahania nastroju często obserwowane są u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, który jest skutkiem zaburzeń hormonalnych występujących pod koniec cyklu. Objawy takie towarzyszą też okresom dojrzewania czy menopauzy. Naprzemienne odczuwanie różnych skrajnych emocji może być jednak oznaką poważnego schorzenia, wymagającego interwencji psychologa lub psychiatry. Wahania nastroju mają różne podłoże, dlatego warto się z nimi zapoznać.
Zmiany w mózgu
Przyczyną silnych wahań nastroju mogą być zmiany w mózgu, spowodowane brakiem równowagi chemicznej. Zaburzenia procesu produkcji serotoniny i dopaminy prowadzą do specyficznych wahań emocjonalnych. Osoba zmagająca się z tym problemem może na przemian doświadczać skrajnych uczuć, np. szczęścia i strachu czy ekscytacji i stresu. W ocenie prawidłowości poziomu hormonów pomóc może endokrynolog. Inną przyczyną wahań nastroju jest demencja, czyli postępujące schorzenie mózgu. W jego przypadku występuje spadek wyższych funkcji poznawczych, co objawia się charakterystycznym otępieniem. W takiej sytuacji zalecana jest konsultacja psychiatryczna, którą można przeprowadzić zdalnie.
Okres dojrzewania
Silne wahania nastroju mogą być spowodowane zmianami emocjonalnymi i psychologicznymi, które wywołują różne zakłócenia w okresie dojrzewania. Problem ten dotyka w znacznej mierze chłopców, ze względu na nawet kilkunastokrotnie zwiększoną w ciągu roku produkcję testosteronu i związany z tym szok hormonalny. U dziewcząt natomiast w okresie dojrzewania wzrasta poziom estrogenów, odpowiedzialnych za wykształcenie się kobiecych cech płciowych II-rzędowych i III-rzędowych. Dzieci mogą być wówczas nadwrażliwe i nerwowe, a ich nastrój jest bardzo zmienny. Jeżeli objawy się nasilają, wsparcie będzie w stanie zapewnić lekarz psychiatra online.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, ciąża i przekwitanie
Wahania nastroju występują u kobiet głównie pod koniec cyklu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest następstwem zaburzeń hormonalnych, które prowadzą do apatii i rozdrażnienia. Podobne objawy mogą się pojawić w okresie ciąży, ze względu na liczne wahania hormonalne w organizmie kobiety. Niektóre pacjentki zmagają się też z obniżonym poczuciem własnej wartości, co wynika z zachodzących w ciele zmian. Kobiety mogą doświadczać silnych wahań nastrojów również w okresie przekwitania, co także wynika ze zmian hormonalnych. Menopauza prowadzi do obniżenia poziomu estrogenu, czyli hormonu wpływającego na produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulowanie nastroju. W okresie przekwitania kobiety często naprzemiennie odczuwają depresję i stany euforii.
Leki i stres
Przyczyną silnych wahań nastroju może być przyjmowanie niektórych leków, np. w ramach hormonalnej terapii zastępczej. Podobne efekty uboczne wykazują niektóre środki przeciwpadaczkowe czy ograniczające nadpobudliwość. W takiej sytuacji zalecana jest kolejna konsultacja i nowa recepta od psychiatry, który zapisze lepiej dobrane leki. Wahania nastroju bardzo często występują również u ludzi doświadczających przewlekłego stresu, prowadzącego do wielu problemów psychicznych i nierzadko ekstremalnych zachowań. W skrajnych przypadkach może on nawet wywołać depresję lub nerwicę. W takiej sytuacji również przydatna może się okazać recepta online od psychiatry na niezbędne leki.
Choroby psychiczne
Silne wahania nastroju są objawem wielu chorób psychicznych. Dotyczy to np. zespołu ADHD, w którym występuje charakterystyczna nadpobudliwość i impulsywność. Osoby zmagające się z tym schorzeniem nie potrafią panować nad swoimi emocjami, które bezpośrednio wpływają na ich zachowanie. Wahania nastroju towarzyszą również ChAD, czyli chorobie afektywnej dwubiegunowej. W tym przypadku mają one postać patologiczną, prowadzącą nierzadko do niebezpiecznych zachowań. Silne i skrajne emocje są charakterystyczne także dla osobowości borderline, przy której uczucie miłości może się mieszać z nienawiścią.