Grypa – objawy, przyczyny, leczenie.
Grypa jest chorobą wirusową. Wywołują ją wirusy z grupy A i B. Grypa jest chorobą, występującą na całym świecie, nie tylko w Polsce czy Europie. Objawy grypy są podobne do objawów pojawiających się podczas przeziębienia, dlatego często choroby są ze sobą mylone. Podczas grypy występują znacznie podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, bóle kostno-stawowe, kaszel, zmęczenie oraz uczucie ogólnego rozbicia. Leczenie farmakologiczne należy wspomagać odpoczynkiem oraz dobrym nawadnianiem organizmu. Grypa najczęściej dopada nas w sezonie jesienno-zimowym, szacuje się, że szczyt zachorowań w naszym kraju przypada na okres od stycznia do marca. Choroba trwa zazwyczaj do około 7 dni, chociaż niektóre objawy mogą utrzymywać się nieco dłużej.
Grypa objawy
Najbardziej znane i najczęściej pojawiające się podczas zachorowania na grypę objawy to wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C), bardzo dokuczliwe bóle mięśni oraz stawów, ból głowy, poczucie rozbicia, osłabienie, zmęczenie, suchy i duszący kaszel. Inne objawy, które mogą się pojawić podczas grypy to brak apetytu, mdłości, a nawet wymioty, biegunka, bóle brzucha, bóle oraz zaczerwienienie gardła, uporczywy katar lub zatkany nos utrudniający oddychanie.
Grypa leczenie. Jak leczyć grypę?
Podczas grypy zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe, środkami farmakologicznymi dostępnymi w aptece bez recepty. Ponieważ grypę wywołują wirusy, antybiotyki nie są skuteczne w walce z nią.
Sięgajmy więc po leki, które będą uderzały w objawy, które nas dotykają. Podczas gorączki-leki przeciwgorączkowe, przy katarze-preparaty, które udrożnią nos, podczas kaszlu czy bólu gardła, odpowiednio-syropy, spraye od gardła czy tabletki do ssania. Warto dużo wypoczywać, porządnie się wygrzać, spożywać duże ilości płynów, żeby dobrze nawodnić organizm, szczególnie gdy mamy wysoką gorączkę lub biegunkę czy wymioty. Przed spożyciem leku, należy się skonsultować z farmaceutą, a także zapoznać z treścią ulotki, ponieważ niektóre środki nie są wskazane do podawania małym dzieciom, kobietom w ciąży, bądź mogą kolidować z przyjmowanymi przez nas farmaceutykami. Należy pamiętać, aby nie spożywać leków, na które jesteśmy uczuleni.
Dobrze jest unikać kontaktu z innymi ludźmi, gdyż grypą możemy zarażać. Powinniśmy także dokonywać regularnego wietrzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Jeśli leczenie nie przynosi skutku, a nasz stan się nie poprawia, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Konsultacja lekarska jest także zalecana w przypadku kiedy choruje dziecko lub kobieta w ciąży.
Grypa a Koronawirus SARS-CoV-2
Zachorowanie na COVID-19 może mieć podobny lub bardziej zaostrzony przebieg niż grypa, lecz grypą nie jest. Niektóre objawy są podobne, jak np. Zmęczenie, osłabienie, bóle głowy czy mięśni i stawów, wysoka temperatura ciała, kaszel, a także trudności z oddychaniem, jednak przy grypie nie następuje utrata smaku czy węchu. Należy pamiętać, że szczepionka przeciwko grypie nie ochroni nas w żaden sposób przed zachorowaniem na wirus COVID.
Jak się chronić przed grypą?
W celu ochrony przed grypą, a także złagodzenia jej objawów lekarze zalecają coroczne szczepienia przeciwko grypie. Dzięki szczepieniu możemy uniknąć zachorowania, ale również złagodzić jej konsekwencje, czyli powikłania pogrypowe. Przed każdym szczepieniem należy odbyć badanie lekarskie, podczas którego lekarz oceni czy nie istnieją przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki.
Profilaktyka prozdrowotna
Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy dbać o nasz organizm o każdej porze roku i w każdych warunkach. Należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia, utrzymanie higieny snu, ubierać się adekwatnie do warunków pogodowych, dobrze się odżywiać, stosować jakościowe produkty, wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, myć często dłonie, unikać kontaktu z osobami chorymi.
Konsultacja lekarska online
Jeśli jesteś zaniepokojony swoim stanem zdrowia lub stanem bliskiej Ci osoby i potrzebujesz pilnej konsultacji lekarskiej, możesz ją wykupić za pośrednictwem strony internetowej szybkaerecepta.pl. Lekarz internista skontaktuje się z Tobą w wygodny dla Ciebie sposób, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail, omówicie wspólnie dolegliwości, które utrudniają Ci funkcjonowanie i w razie gdy zajdzie taka potrzeba, wystawi receptę online.
fot. diana.grytsku