Co może wpłynąć na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej?
Antykoncepcja hormonalna należy do najczęściej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Wynika to nie tylko z jej wysokiej skuteczności, ale też dużej łatwości użytkowania. Niektóre czynniki zewnętrzne mogą jednak negatywnie wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych – zarówno jednoskładnikowych zawierających progesteron, jak i dwuskładnikowych łączących w sobie progesteron z estrogenem. Środki te dostępne są wyłącznie na receptę, dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania trzeba odwiedzić lekarza ginekologa. Specjalista dobiera tabletki na podstawie wywiadu z pacjentką oraz dokładnych badań, biorąc przy tym pod uwagę jej stan zdrowia, styl życia czy właśnie ewentualne przeciwwskazania mogące obniżyć skuteczność antykoncepcji.
Leki obniżające skuteczność antykoncepcji hormonalnej
Skuteczność antykoncepcji hormonalnej mogą obniżyć różne leki. W powszechnie stosowanych środkach występują bowiem substancje, które wchodzą wchodzą w reakcję ze składnikami tabletek. Jako przykład posłużyć mogą produkty zawierające paracetamol, którego dzienna dawka w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej nie powinna przekraczać 3 g. Jeżeli ze względów zdrowotnych konieczne jest przyjmowanie takich leków, przed rozpoczęciem farmakoterapii trzeba poinformować lekarza o fakcie regularnego stosowania hormonalnych tabletek przeciwdziałających ciąży. Specjalista będzie dzięki temu w stanie lepiej dobrać formę leczenia, aby stosowane środki nie wchodziły w reakcję z antykoncepcją. Skuteczność działania tabletek obniżają różne leki przeciwgruźlicze, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwpadaczkowe, przeczyszczające i antydepresyjne, a także niektóre antybiotyki z amoksycyliną, kotrimokasazolem czy testracykliną.
Wpływ alkoholu na antykoncepcję
Sam alkohol nie wpływa bezpośrednio na działanie antykoncepcji hormonalnej. Jego nadmierne spożycie może jednak wywołać wymioty, a tym samym uniemożliwić zażytej wcześniej tabletce prawidłowe i całkowite wchłonięcie się do organizmu. Podobnie wygląda to w przypadku schorzeń powodujących zwrot treści pokarmowej z żołądka, takich jak np. grypa jelitowa. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, czyli tabletki „dzień po”. W takiej sytuacji konieczne jest sięgnięcie po kolejną dawkę, jednak środki tego typu dostępne są wyłącznie z zapisu lekarza. Recepta na tabletkę Escapella może być wystawiona przez internet. Warunkiem jest odbycie wcześniejszej e-konsultacji, podczas której specjalista potwierdzi konieczność przepisania tabletki dzień po. Na podobnych zasadach wystawiana jest recepta na tabletkę Ellaone. Warto pamiętać, że działanie antykoncepcji awaryjnej również może być osłabione różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Tabletki hormonalne a produkty spożywcze
Niekorzystnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej wpływają również niektóre produkty spożywcze, takie jak różne zioła, owoce czy suplementy diety. Z tego względu warto zawsze z rozwagę podchodzić do diety w okresie przyjmowania tabletek, sprawdzając również etykiety poszczególnych artykułów. Negatywny wpływ na efektywność antykoncepcji hormonalnej mają takie zioła, jak np. babka płesznik, dzięgiel chiński, pluskwica groniasta czy dziurawiec. W przypadku suplementów diety, odradzane są specyfiki zawierające węgiel leczniczy i chrom. Niewskazana jest również witamina C w dawkach powyżej 1000 mg dziennie, dlatego trzeba uważać na zawierające ją owoce i soki owocowe. Dotoczy to grejpfrutów, po którego spożyciu zaleca się odczekać minimum 2-4 godziny przed przyjęciem tabletki. W przypadku braku pewności o faktycznych zależnościach między stosowanym produktem leczniczym lub spożywczym a antykoncepcją hormonalną, zawsze warto zastosować dodatkową formę ochrony przed nieplanowaną ciążą. Do zalecanych należą przede wszystkim metody mechaniczne, takie jak np. użycie prezerwatywy. Same tabletki antykoncepcyjne zawsze trzeba stosować o odpowiedniej porze oraz regularnie, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na ich skuteczność.